Holiday vibes

Kto nie kocha wakacji? Szum fal, palące słońce, złoty piasek i przyjemny cień palm… brzmi jak marzenie, prawda? Trudno uwierzyć, że niespełna miesiąc temu były elementem naszej rzeczywistości. O tym, że powrót do październikowej szarówki nie należy do łatwych, wiemy  jak mało kto! Jeśli więc – jak my – szukacie lekarstwa na jesienną chandrę, sięgnijcie po pełne sielanki, kolorowe zdjęcia z tegorocznego urlopu. Słowem: prosty sposób na efektywną poprawę humoru!

Z przyjemnością wracamy do gorącej Portugalii i porywającej swym dzikim pięknem, do niedawna tabula rasa na mapie europejskich destynacji, Czarnogóry. O ile pierwszy ze wskazanych kierunków co roku gromadzi miliony turystów łaknących kolorowych Marchas Populares, niezapomnianych wąskich uliczek i klimatycznych knajpek przepełnionych (zadowalającymi każde podniebienie!) owocami morza, drugi zdaje się powoli przekonywać coraz więcej turystów, ceniących uroki… norweskich fiordów w samym centrum Bałkan. Mało kto wie bowiem, że Zatoka Kotorska określana jest jednym z najdalej wysuniętych na południe fiordów Europy, zaś sam Kotor uważany jest za jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w południowo – wschodniej Europie. Nieznana perełka? Być może. Przedstawiamy (bardzo subiektywny!) mini – przewodnik miejsc, które w naszym przekonaniu zasługują na, przynajmniej jednokrotne, odwiedziny. Obiecujemy, nie będziecie żałować!

Processed with VSCO with c1 preset

Processed with VSCO

Portugalia? Nie zapomnij o Porto i Lizbonie! Pierwsze z nich, w opinii wielu najpiękniejsze, stanowi drugie po stolicy, najchętniej odwiedzane miasto Portugalii. Zlokalizowane na północy kraju znane jest nie tylko ze słynnego wina czy klubu piłkarskiego, ale przede wszystkim zabytkowej starówki, wpisanej na listę zabytków UNESCO. Które z nich warto zobaczyć? W naszym przekonaniu na uwagę zasługują przede wszystkim most Ponte Dom Luís I, Palacio da Bolsa, Kościół św. Franciszka i księgarnia Livraria Lello & Irmão. Pierwszy z nich, zbudowany na rzece Douro, dwukondygnacyjny most stalowy nazwany na cześć monarchy Ludwika, stanowi niekwestionowaną wizytówkę Porto. Warto wspomnieć, że w chwili ukończenia (1881 – 1886) stanowił najdłuższy most na świecie w swojej kategorii, pomimo utraty zaszczytnego podium, do dziś nie można odmówić mu niekwestionowanego uroku, zawdzięczanemu inżynierowi Teófilo Seyrig z grupy Gustave Eiffel. Niezwykłym klimatem poszczycić może się wybrzeże samej rzeki, pełne urokliwych knajpek i czystego piasku. To lubimy! Miłośników neoklasycyzmu z czystym sumieniem zachęcamy do wizyty w XIX – wiecznym Pałacu da Bolsa z rozsławioną Komnatą Arabską, zaś zwolenników średniowiecznego gotyku (śmiało przeplatanego z barokowym zdobnictwem i bogatym wystrojem wnętrz) – do Kościoła św. Franciszka. Na koniec prawdziwa perełka: księgarnia Livraria Lello Porto: jedna z trzech najpiękniejszych księgarni na całym świecie (te zaszczytne miano nadało jej wydawnictwo Lonely Planet). Niepowtarzalne wnętrze, szeroka gama książek, ale i… gratka dla fanów Harrego Pottera. Dlaczego?

unnamed

Processed with VSCO

Według informacji zamieszczonych w części przewodników, wnętrza księgarni Livraria Lello e Irmão (tak brzmi portugalska nazwa tego miejsca) miały zainspirować J. K. Rowling  do opisania niektórych elementów słynnej powieści o młodym czarodzieju. Wspomnieć należy, że w 1992/3 J.K. Rowling była żoną portugalskiego dziennikarza Jorgema Arantesa. Na czas małżeństwa przeniosła się ona do Porto, a zamieszkawszy w okolicy Uniwersytetu, miała być jednym z najwierniejszych klientów księgarni… Przenieśmy się jednak do tętniącej życiem Lizbony! Niesamowity klimat Rossio, wakacyjne słońce na Praça do Comércio czy prawdziwe głębiny zaprojektowanego przez architekta i designera Petera Chermayeff z firmy Peter Chermayeff LLC lizbońskiego Oceanarium. Miłośnicy kultury i sztuki prędzej czy później trafią do dzielnicy Chiado, stamtąd zaś na… balkon Europy, punkt widokowy Miradouro de Nossa Senhora do Monte. Nie zapomnijcie o dzielnicy Belem – to z tego miejsca w roku 1487 Vasco da Gama wyruszał na odkrycie drogi morskiej do Indii. A co z kuchnią? Odpowiedź wydaje się prosta: Solar dos Presuntos. Miejsce kultowe, obwieszone fotografiami celebrytów, zawsze pełne, z tłumem ludzi dobijających się do drzwi restauracji w porze lunchu czy kolacji. Zjecie tam masę pyszności, na czele z wielkimi homarami, które można podziwiać w gigantycznym akwarium.

Processed with VSCO

Processed with VSCO

IMG_20160930_200257.jpg
Mango shirt, Mango shorts &  Parfois red clutch.

Czarnogóra? Piękno Bałkan, przystępne ceny, piękne zabytki i dobra kuchnia. Słowem: idealne miejsce na leniwe wakacje. Będąc w Czarnogórze (ang. Montenegro) nie możecie zapomnieć o tętniącej życiem Budvie, zabytkowym Kotorze czy Parku Narodowym Lovćen. Stare Miasto Budvy znajduje się na małym cyplu wysuniętym w głąb morza i stanowi jej największy zabytek. Średniowieczne mury i budynki stanowią przepiękny kontrast dla pozostałej, nowoczesnej części miasta. Zlokalizowaną przy jego wybrzeżu, a połączoną drobnym przesmykiem wyspę św. Stefan chętnie odwiedzali już m.in. Sophia Loren, czy Claudia Shiffer. Obecnie cały obiekt jest remontowany w celu podniesienia standardu hotelu, a wyspa jest zamknięta dla zwiedzających. Nie przeszkadza to jednak w robieniu zdjęć ze znajdującego się przy głównej drodze tarasu widokowego naprzeciw wyspy. Jeśli nie straszne Ci wysokie wspinaczki, śmiało odwiedź twierdzę św. Jana w oddalonym o około 15 kilometrów Kotorze. 1500 schodków i… nieograniczona satysfakcja. To lubimy!

Processed with VSCO
Gosia wearing white shoulderless Zara blouse, pyjama – style Zara trousers and white Massimo Dutti espadrilles.
img_3509
A boardwalk in Petrovac na Moru, Montenegro.
img_20160930_195045
Kasia wearing her Levi’s jeans shorts, H&M white shirt, Zara suede bag and H&M sunglasses.

If you’re like most people, vacationing is a welcome reprieve from usual daily stresses. On vacation you may laugh more, sleep better, feel more at ease, but why should we limit that to a few days out of the year? With the days growing shorter and there being less light, sunshine and warmth, it can be difficult to transition out of the summer months and settle into autumn and colder weather. If you also have to deal with your everyday problems, try to beat the Autumn Blues by getting back to your favourite holiday pics. Honestly, if you do restore your favourities pics, you will feel better! Today, we would like to show you some of our holiday pics that were taken in Portugal and Montenegro. We truly adore these countries and admire their warm climate, beautiful monuments and the beauty of local customs.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s